آیا می توانیم در خانه یوگا تمرین کنیم؟

13 5/ 1400

چکیده مطلب:

انجام تمرینات یوگا در خانه


آیا می توانیم در خانه یوگا تمرین کنیم؟

برای انجام تمرینات یوگا حتما به کلاس و باشگاه رفتن نیازی نیست. یوگا در خانه هم انجام می شود. فقط باید تمرینات درست و صحیح را بدانید و آموزش دیده باشید. انجام درست تمرینات یوگا برای ذهن و بدن بسیار مفید است اگر که اصولی و درست انجام شود.
امروزه بسیاری از افراد وقت رفتن به باشگاه های ورزشی را ندارند ولی این دلیل نمی شود تا تمرینات ورزشی و حرکات مفید برای بدن را به کلی کنار بگذاریم. بعضی از ورزش ها هم خیلی راحت هستند و هم اینکه نیازی به ابزار و دستگاه های خاصی ندارند. یوگا هم از همین تمرینات است.

یوگا در خانه

یوگا در خانه
یوگا از ورزش های پرطرفداری است که این روزها درباره تاریخچه و انجام آن زیاد پرداخته می شود. آنچه که امروز همه ما درباره یوگا می دانیم و می شنویم حاصل تلاش ورزشکاران در خانه است که با تمرین و ممارست توانسته اند ورزش یوگا را در خانه آموخته و تمرین کنند، تا به عنوان مربی بتوانند این تجربیات را در اختیار ما قرار دهند.
جالب اینجاست که برای انجام یوگا در خانه نیازی به وسیله خاصی ندارید و یک مت و یک زیرانداز هم می تواند کافی باشد. فقط اینکه باید نکات مهم و اصول مهم در انجام حرکات یوگا را خیلی خوب فرا گرفته باشید.
بسیاری ار ورزشکاران بر این باور باور دارند که اگر تمرینات یوگا را در خانه به عنوان یک تمرین و فعالیت در نظر بگیرید و به طور مستمر آن را انجام می دهید، می توانید خیلی خوب یوگا را در خانه انجام دهید.
از فواید ورزش یوگا در خانه این است که شما بدون اینکه هزینه ای زیادی را صرف کنید می توانید ورزش یوگا را انجام داده که برای ذهن و هم برای بدن شما بسیار مفید است. ورزش یوگا برای همه افراد مناسب است و ربطی به جنسیت و سن و سال هم ندارد.

فواید انجام یوگا در خانه

  • آرامش فکر و ذهن
  • آمادگی رویارویی برای مشکلات بیرون از خانه
  • تقویت اعتماد به نفس
  • تنفس درست
  • آگاه از حالت بدن
  • از بین بردن استرس
  • تناسب اندام و لاغری

محل مناسب برای انجام یوگا در خانه

اگر می خواهید یوگا را در خانه تمرین کنید باید محل مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. محل انجام یوگا برای شما باید آرامش بخش باشد. بعضی از افراد که خانه  های بزرگی دارند یک اتاق را به این کار اختصاص داده اند. بعضی از افراد هم در محیط های آرام  مثل کنار دریا  و ساحل این تمرینات را انجام می دهند. ولی اگر اتاق مخصوصی برای انجام این کار را ندارید می توانید در گوشه ای از خانه تان هم این کار را انجام دهید. خوب است که فضایی باشد که حرکات یوگا را در آن به راحتی انجام دهید و مزاحمتی برای شما ایجاد نشود.
اهمیت انتخاب فضای مناسب برای انجام یوگا بسیار مهم است پس در انتخاب محیط مناسب دقت کافی را داشته باشید. مکان آرامی که هر لحظه کسی از جلوی شما رد نشود تا آرامش شما به هم نریزد.

محل مناسب لنجام یوگا
تجهیزات لازم برای انجام یوگا در خانه

برای انجام یوگا در خانه خیلی به وسایل خاصی نیاز نیست ولی وجود برخی از ابزارها باعث می شود تا لذت انجام این ورزش را بیشتر کند.
اولین چیزی که لازم است برای تمرین یوگا خریداری کنید، مت ورزشی است. متی که لغزش نداشته باشد. در بازار انواع مختلفی از مت های ورزشی وجود دارد. خوب است که مت با کیفیتی را برای انجام یوگا در خانه انتخاب و خریداری کنید.
در هنگام خرید مت دقت داشته باشید که هم اندازه قد شما باشد. شما گاهی برای انجام بعضی حرکت های یوگا باید دراز بکشید که اگر مت مناسب با قد شما باشد، می تواند باعث ناراحتی شما شود.
البته اگر نمی خواهیئ مت خریداری کنید می توانید از یک پتو هم برای انجام تمرینات ورزشی یوگا استفاده کنید. در گذشته از تشک های ساده هم استفاده می شده است.

نکات ایمنی در انجام یوگا در خانه

وقتی که می خواهید یوگا در خانه را شروع کنید، بهتر است که محدودیت ها و آسیب های بدنی خودتان را بررسی کنید و بعد به انجام حرکات ورزشی یوگا بپردازید. آسیب دیدگی های لگن، ستون فقرات، گردن و زانو و مفاصل خودتان را بشناسید. تمریناتی را انجام دهید که باعث تشدید ناراحتی های بدنی شما نشود.
نکته مهم دیگر در ایمنی یوگا این است که قبل از انجام حرکات یوگا بدن خودتان را گرم کنیدو در پایان هم حرکات مناسب برای سرد کردن بدن خودتان را انجام دهید. سرد کردن بدن به اندازه گرم کردن بدن بسیر مهم است.

موارد ایمنی یوگا در خانه
انتخاب استایل مناسب یوگا در خانه

برای انجام حرکات یوگا در خانه باید استایل و حرکات مناسب خودتان را انتخاب کنید. استایل و سبک یوگا را هم برای خودتان انتخاب کنید.
ممکن است که در روزهای اول انجام یوگا متوجه اینکه چه استایلی را انتخاب کنید نشوید ولی با گذشت زمان این پیشرفت را خواهید داشت که بدن شما به چه حرکاتی نیاز دارد. نوع و سبک یوگا را می توانید انتخاب کنید.

سخن آخر

در این مطلب اموختیم که برای انجام یوگا در خانه باید حرکات را درست انجام دهیم و خیلی به وسایل خاصی هم نیازی نیست. ایمنی در یوگا رعایت شود و استایل خاص خود را داشته باشید.
 
مقالات مرتبط
ارسال نظر