آیا یوگا باعث افزایش قد می شود؟

28 4/ 1400

چکیده مطلب:

افزایش قد در کودکان با یوگا


آیا یوگا باعث افزایش قد می شود؟

یکی از مواردی که در زیبایی اندام همیشه مورد توجه است میزان بلندی قد است. از زمانی که فردی وارد نوجوانی می شود، به افزایش قد و میزان قد او توجه می شود. موضوع قد شاید در همان نوزادی و کودکی هم خیلی مورد توجه و تمرکز پدر مادرها قرار می گیرد و دغدغه والدین اندازه قد و وزن کودک است. در این مقاله به یوگا و اینکه آیا یوگا باعث افزایش قد می شود؟ مطالب مفیدی بیان می شود. همراه ما باشید.
 بسیاری از ورزش ها و حرکات ورزشی در بلند شدن قد تاثیر قابل توجهی دارند. البته که موارد دیگر از جمله وراثت هم بسیار موثر است.
فعالیت جسمانی از دلایل مهم در افزایش قد است. تمرینات و ورزش یوگا هم یکی از این فعالیت ها است. تمرینات یوگا باعث کشیدگی در عضلات و ستون فقرات می شود. همین مسئله باعث بلندتر شدن قد می شود. کسانی که ورزش یوگا انجام می دهند رشد قدی و قامتی بهتری نسبت به دیگران دارند و این به همان دلیل حرکات کشسانی است که انجام می شود.
یک عامل دیگر در اینکه یوگا باعث افزایش قد می شود این است که با انجام تمرینات یوگا، ترشح هورمون ها و غدد به یک حالت تعادل رسیده و همین موضوع از عوامل مهم در افزایش قد است.

افزایش قد با ورزش یوگا
آیا یوگا باعث افزایش قد در کودکان می شود؟

یوگا از بهترین و بهترین حرکات و فعالیت ها برای رشد و افزایش قد در کودکان است. یوگا استقامت و انعطاف پذیری در بدن کودکان را بیشتر کرده و باعث رشد بهتر در آن ها می شود. تعادل بدن در کودکان از طریق انجام تمرینات یوگا انجام می شود. اگر ورزش یوگا در سن کودکی انجام گیرد باعث بلندی قد و رشد بهتر کودک می شود.

افزایش قد کودکان با یوگا
اثر ورزش یوگا در افزایش قد در سنین بالاتر

معمولا در سن بالای 25 سال رشد قد متوقف می شود. اثر یوگا در این سنین جلوگیری در خمودگی و ایجاد قوز در افراد است. یوگا در کم شدن فشاری که باعث سفتی عضلات پشت می شوند هم تاثیر می گذارد. همه این ها باعث می شود تا پروسه افزایش قد خیلی خوب پیش رود.
معمولا در سنین بزرگسالی افراد خیلی خوب نمی نشینند و الگوهای نشستن و ایستادن اشتباهی دارند و همین باعث می شود که خمودگی در افراد صورت گیرد که کوتاه دیده شدن قد را در پی خواهد داشت. ولی با یوگا و کششی که در همه عضلات ایجاد می شود و انجام الگوی درست در نشستن و برخاستن، از خمودگی در افراد جلوگیری شده و باعث می شود که کشیده تر و بلندتر نشان داده شوند. یوگا باعث می شود تا عضلات به فرم و حالت عادی و درست خود بازگردند.
بهتر است تمرینات یوگا از همان دوران کودکی شروع شود تا بدن فرم بهتری گرفته و الگوهای درست نشستن و برخاستن را انجام دهد. یوگا در رشد کودکان تاثیر فوق العاده ای دارد.

تاثیر یوگا در بلندتر شدن قد

بهتر است اگر تمرینات یوگا را برای بلند شدن قد انجام می دهید در سن کم یاشد. تمرینات یوگا برای افزایش قد برای کسانی که در سنین رشد قرار دارند، بهتر عمل می کند. پس می توان اینگونه برداشت کرد که مخاطبان این ورزش در افزایش قد، بیشتر کودکان و نوجوانان هستند. تمرینات یوگا از خشک شدن بدن جلوگیری می کند. خوب است تمرینات یوگا روزی 2 تا 3 بار انجام شود.

افزایش رشد در بالاتنه در یوگا

کسانی هستند که رشد بالاتنه در آن ها به کندی پیش رفته است. حرکات مناسبی در ورزش یوگا برای این افراد وجود دارد که باعث می شود، رشد در بالاتنه بیشتری ایجاد شود. مثلا در حرکتی که یک پای خودتان را جمع کرده و پای مخالف را به طرف بیرون باز می کنید و به یک طرف خم شده و مایل می شوید، باعث رشد بهتر در بالاتنه می شود. روزی چند ست 30 ثانیه ای این حرکت را انجام دهید.

بهترین آساناهای یوگا برای افزایش قد

بلند شدن قد با یوگا
 1. حرکت اوتان اوسانا یا خم به جلوی ساده ایستاده
 2. حرکت ناتاراجاسانا یا حالت رقص شیوا
 3. یاسچی موتان اوتانا
 4. حرکت اوشتراسانا یا کشش روی بدن در وضعیت شتر
 5. حرکت سوپتا پادانگشت اسانا 1 و 2 یا کشیدگی در پشت و داخل پا و در حالت انگشت دست در پا در حالت خوابیده
 6. حرکت اوردوواموکاشوان اوسانا یا سگ سر بالا
 7. حرکت سالامباساروانگاسانا یا وضعیت و حالت معکوس در کل بدن
 8. کشش پهلو نشسته
 9. پایگئون و یا کبوتر ساده  

تمرینات مناسب برای بلند قد شدن کودکان

 • انجام حرکات کششی
 • آویزان شدن یا بارفیکس
 • طناب بازی
 • شنا
 • بستن وزنه به مچ پا
 • پیاده روی
 • یوگا
سخن آخر
تمرینات ورزش کششی و فهالیت های بدنی همه باعث رشد بهتر در کودکان می شود. ورزش یوگا در بلندی قد هم بی تاثیر نیست. اما نکته مهم این است که عوامل بسیاری در بلند شدن قد و رشد خوب در افراد تاثیر دارند که می توان به تغذیه خوب، خواب خوب، وراثت و نحوه صحیح در نشستن و برخاستن اشاره کرد. با رعایت همه موارد مهم و تاثیرگذار می توان رشد و نمو خوبی را در کودکان و نوجوانانمان شاهد باشیم.
 
مقالات مرتبط
ارسال نظر